Gadā, kad esmu cietusi pilnīgu fiasko cīņā ar aizaugušām puķu dobēm, precīzāk, pat nemēģinājusi cīnīties, gadā, kad negatavojos pārstādīt pat tulpes, pie manis no visām pusēm nāk informācija par puķu kopšanu. :) Galva iet riņķī, tāpēc nolēmu visu sistematizēt kādā no bloga plauktiņiem. :) Jo es aizvien "ceru, ka kādreiz man dārziņš būs, kur nevītīs rozes un nesāpēs sirds"...
Taisnība gan, kamēr visu lēnām te sāku iekārtot, jūlijs jau garām, bet vispār jau tā pārstādīšana turpinās :)
Taisnība gan, kamēr visu lēnām te sāku iekārtot, jūlijs jau garām, bet vispār jau tā pārstādīšana turpinās :)
Pārstādīšanas laiks un knifi:
Sīpolpuķu spēks slēpjas arī lapās, tāpēc svarīgi tās nenogriezt, nenopļaut pirms nokalšanas. Ir puķu sīpoli, kuri dažas dienas jāapžāvē (ne saulē) un pāris mēnešus jāuzglabā, un ir sīpoli, kuri nedrīkst zaudēt mitrumu, tāpēc vai nu steigšus dobē vai jāierušina smiltīs, mulčā. Ja pēc pārstādīšanas nelīst, augsne jālaista, lai sīpoli apsakņotos. Pārstādīšana katru gadu obligāti nepieciešama vien retajai no puķēm, tikai jārēķinās, ka sīpoli mēdz ielīst aizvien dziļāk augsnē, kā arī ziedēšana mazinās. Ļoti bīstams ir kailsals, tāpēc novembrī, decembrī dobes var piesegt ar egļu zariem vai uzbērt mulčas kārtu.
Jūlijs:
Pirmās pārstāda tās, kuras uzzied visagrāk, jo to sīpoliem jāizdzen spēcīgas saknes.
Dziļums: 6 cm, attālums: 11 cm. Patīk mitras, trūdvielām bagātas augsnes ēnainā vietā. Sīpoliņi ir ātri izžūstoši, tāpēc līdz izstādīšanai jātur smiltīs vai kūdras mulčā.
Dziļums: 9 cm, attālums: 10 cm. Patīk trūdvielām bagāta augsne, kas pietiekami mitra pavasarī, bet sausa vasarā. Bieži vien krokusi redzami augam zālienā, zem kokiem, bet tikai dažas šķirnes iztur krūmu un koku sakņu konkurenci. Gan šis aspekts, gan zāliena pāragra nopļaušana noved pie krokusu pazušanas no dārza.
Augusts:
Dziļums: 15 cm, attālums: 12 cm. Pārstādāmas katru gadu citā vietā. Pēc izrakšanas un apžāvēšanas jāpaiet 8 nedēļām, kurās sīpoli tiek uzglabāti +25, +26 grādu temperatūrā. Profesionāļi atzīst, ka amatierim tas ir sarežģīts process, atliek sadzīvot ar neciliem ziediem vai ik gadu pirkt jaunus sīpolus no Holandes. Augsnei jābūt jo īpaši labi drenētai, jo hiacintes nemīl lieku mitrumu. Gan zem, gan virs sīpola jāber smilts vai grants kārtiņa. Šo padomu atceros jau no laikiem, kad saņēmu pirmos hiacinšu sīpolus no kaimiņienes. Es tolaik biju skolniece, viņa - pensionāre. Vēl viņa teica, ka hiacinšu sīpoli ļoti garšo pelēm, tāpēc smiltij vai grantij viņa pieliek klāt egļu skujas. Daudzus gadus par šīm hiacintēm rūpējos kā par lielu dārgumu, līdz pirmajā nopietnajā kailsalā, kurš LV piemeklēja pirms dažiem gadiem, izsala gan šie dārgumi, gan narcises, ar kurām nekas tamlīdzīgs nebija noticis daudzus gadu desmitus...
Dziļums: 15 - 25 cm, attālums: 10 - 20 cm. Dziļāk stādītie būs lielāki, bet seklāk - sīkāki, tomēr labāk vairosies. Narcises vienā vietā var augt piecus un vairāk gadus. Vislabāk aug smilšmāla vai mālsmilts augsnēs, vietās, kur nemēdz uzkrāties ūdens. Smagas augsnes uzlabo ar sadalījušos kompostu. Skābu augsni sajauc ar dažām saujām pelnu uz kvadrātmetru.
Dziļums: 3 sīpola diametri, attālums: 10 cm. Pēc ziedēšanas nolauž "galvas", lai neveidojas pogaļas, jo tās augam atņem spēku. Diezgan salīgas, tāpēc patiks saulaina aizvēja puse irdenā, smilšainā augsnē.
Dziļums: 7 - 15 cm (atkarībā no izmēra), attālums: 15 - 30 cm. Visvispiemērotākais brīdis pārstādīšanai ir septembra vidus. Svarīgi neiekaltēt saknes. Vēlama atklāta, saulaina vieta trūdvielām bagātā, labi drenētā augsnē, kurā vismaz piecus gadus lilijas nav augušas. Virs sīpola jābūt uzbērtai labai augsnei.
Dziļums: 3 sīpola diametri, attālums: 40 cm. Sekli iestādītie var neziedēt. Augsne jāuzlabo ar kompostu, satrūdējušiem kūtsmēsliem. Virs sīpola jābūt uzbērtai labai augsnei. Pareizi iestādītas atbilstošā augsnē, ķeizariskās fritilārijas bez pārtsādīšanas var augt vairāk nekā desmit gadus.
Turpina:
Septembris:
Dziļums: 15 cm, attālums: 20 cm. Patīk saulaina vieta ūdenscaurlaidīgā augsnē. Ir sugas, kuras, ja nepārstāda, vēlams vasaras otrajā pusē piesegt ar plēvi, lai nebūtu par daudz mitruma. Dekoratīvos sīpolus parasti pārstāda ik pēc diviem, trim gadiem, bet ir šķirnes, kuras var nekustināt pat desmit gadus.
Dziļums: 5 - 10 cm, attālums: 10 cm. Piena pulkstenīšu sīpoliņi ir ātri izžūstoši, tāpēc līdz izstādīšanai jātur smiltīs vai kūdras mulčā.
Dziļums: 3 - 7 cm, attālums: 7 cm. Ieteicams pārstādīt katru gadu. Patīk mitra, trūdvielām bagāta augsne.
Dziļums: 4 cm, attālums: 10 - 15 cm. Pēc 5 gadiem vajadzētu pārstādīt citā vietā. Patīk labi drenēta augsne, saulainā vietā.
Dziļums: 3 cm, attālums: 5 cm. Patīk labi drenēta, trūdvielām bagāta augsne. Aug gan saulainās, gan ēnainās vietās.
Turpina:
Oktobris:
Turpina:
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru